REDAKCJA

              REDAKCJA POLECA


Turystyczny Lublin

Więcej

Wielokulturowy Lublin

Więcej

Sportowy Lublin

Więcej

  • WIADOMOŚCI

DOM KULTURY LSM - TADEUSZ CHWAŁCZYK - PROMOCJA KSIĄŻKI - "SIADANIE Z WIATREM" - LUBLIN

Tadeusz Karol CHWAŁCZYK – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krako¬wie, dziennikarz, publicysta prasowy, radiowy i telewi¬zyjny, organizator Ośrodka TVP w Lublinie. Członek Sto¬warzyszenia Dziennikarzy RP, Związku Literatów Polskich i Bielskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Pilot szybowcowy samolotowy, uczestnik Samolotowych Rajdów Dzienni¬karzy i Pilotów. W 1952 r. aktywny współtwórca Aeroklu¬bu Robotniczego w Świdniku, był członkiem jego władz, obecnie członek honorowy. Przez wiele lat działał w za¬rządzie Klubu Publicystów Lotniczych Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Autor licznych publikacji o lotnictwie – tekstów prasowych, audycji radiowych i programów telewizyjnych, a także fotografii i filmów krótkometrażowych. Te-matyką lotniczą wypełnił stronice kilku książek, wydanych pod tytułami: Biesz¬czadzkie szybowiska, Podlaskie skrzydła, Skrzydła na nartach, Medalowe wzloty, Ochota na latanie i inne opowiadania oraz przygotowanej wespół z Andrzejem Glassem – Samoloty PWS. Książka Siadanie z wiatrem i inne opowiadania jest kontynuacją lotniczych przygód zapoczątkowanych w zbiorku Ochota na lata¬nie. Wspólnym wątkiem łączącym opowiadania zawarte w książce jest wiatr. Od Ikarowej legendy poczynając po czasy współczesne, towarzyszący wszystkim lotnikom.

FILM


DOM KULTURY LSM - XIV OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL PIOSENKI RETRO IM. MIECZYSŁAWA FOGGA - ANIKA CHLEBIK - KONCERT - LUBLIN

Podczas festiwalu od maja do września lub października w całej Polsce odbywają się koncerty piosenki retro, spotkania, przedstawienia nawiązujące do tamtego okresu. Taki koncert - przy wypełnionej sali do ostatniego miejsca - odbył się w Domu Kultury LSM w Lublinie. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga ma już 15 lat. Festiwal wymyślił Wojciech Dąbrowski i już od piętnastu lat jest jego dyrektorem. Honorowy patronat nad wydarzeniem przejęła rodzina Foggów – obecnie reprezentowana przez Michała Fogga – prawnuka artysty oraz Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu i Biblioteka Polskiej Piosenki w Krakowie. Z okazji festiwalu corocznie przyznawane są Honorowe Wyróżnienia - "Złote Liście Retro". Takie wyróżnienie otrzymała artystka z Lublina - Anika Chlebik.

FILM


ACS "CHATKA ŻAKA" - „MARIA CURIE-SKŁODOWSKA 1867-1934” - WYSTAWA - LUBLIN

W ramach obchodów jubileuszu 150 urodzin Marii Curie-Skłodowskiej , Muzeum UMCS przygotowało wystawę pt. „Maria Curie-Skłodowska 1867-1934”. Oficjalne otwarcie ekspozycji odbyło się w czarnym foyer Akademickiego Centrum Kultury ”Chatka Żaka”. Gości przywitał Rektor UMCS prof. dr hab. Stanisław Michałowski oraz dyrektor ACK UMCS Edyta Karczmarska. Władze rektorskie Uniwersytetu reprezentowali także: Prorektor ds. Kształcenia dr hab. Alina Orłowska, prof. nadzw. oraz Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej prof. dr hab. Radosław Dobrowolski. Scenariusz wystawy opracowali: Jerzy Kasprzak i Dariusz Boruch. Oprawę graficzną przygotował Paweł D. Znamierowski.

FILM


HARMONIE STAREGO MIASTA - TOW. MUZ. IM. H. WIENIAWSKIEGO - TRYBUNAŁ KORONNY - KONCERT KAMERALNY - LUBLIN

Kolejny z cyklu koncertów "Harmonie Starego Miasta", w Trybunale Koronnym w Lublinie wystąpili z koncertem znakomici artyści, muzycy - Lilianna Stawarz - klawesyn i Ryszard Bednarczuk - wiolonczela. Zakomity koncert, kto nie był niech żałuje! Artyści są absolwentami Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, od lat związani Z Warszawską Operą Kameralną. Organizatorem koncertu było Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.

Słowo o muzyce - Teresa Księska - Falger. FILM


TOW. MUZ. IM. H. WIENIAWSKIEGO - MUZYKA NA LUBELSKIM ZAMKU - TRIO DAROCH - KONCERT

Skład zespołu kameralnego tworzy rodzeństwo, Maria - pianistka, Anna - skrzypaczka, Tomasz - wiolonczelista. Ich debiut w rodzinnym mieście Łodzi spotkał się z entuzjastycznym i ciepłym przyjęciem krytyki, co zainspirowało rodzeństwo Darochów do wspólnej artystycznej drogi. Cała trójka to absolwenci Szkoły Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego oraz Akademii Muzycznej w Łodzi i Katowicach. Ukończyli z wyróżnieniem podyplomowe studia muzyczne w klasie kameralistyki prof. Michaela Haubera oraz prof. Michaela Flaksmana w Niemczech w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Mannheim. Artyści koncertują w Polsce i za granicą m.in. w Niemczech, Włoszech, Francji, Finlandii oraz USA. Są laureatami wielu nagród m.in. znaleźli się w finale Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej „Erst Klassik Wettbewerb“ w Berlinie. Zespół nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz niemieckich rozgłośni radiowych.

Słowo o muzyce - Teresa Księska - Falger. FILM


TSKŻ - POWITANIE 5778 NOWEGO ROKU - SIOSTRY RAJFER - KONCERT - LUBLIN

W Towarzystwie Społeczno - Kulturalnym Żydów w Lublinie odbyło się spotkanie z okazji żydowskiego 5778 Nowego Roku. Z tej okazji wystąpiły z koncertem siostry - Zofia i Czesława Rajfer (urodzone w Katowicach). Zofia Rajfer – polska piosenkarka i aktorka teatralna żydowskiego pochodzenia. Przez pewien czas była aktorką w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Przez wiele lat, siostry, były solistkami cygańskiego zespołu Roma. Od 1999 roku mieszkają w Izraelu, gdzie są popularnymi piosenkarkami występującymi w duecie wokalno–tanecznym. Koncertują także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Grecji, Niemczech, we Włoszech. Reprezentowały Izrael w konkursie Eurowizji. W swoim repertuarze mają popularne piosenki cygańskie, żydowskie, izraelskie , romanse rosyjskie. Śpiewają piosenki w języku polskim, jidysz, hebrajskim i romskim.

Prowadzenie - Luba Matraszek. FILM


MUZEUM UMCS - PAWEŁ D. ZNAMIEROWSKI - fotoGRAFIKA - LUBLIN- inne spojrzenia

Na wystawę składa się 20 obrazów. Motywem przewodnim prezentowanej wystawy jest otaczjąca nas ulotność. Przedtawiane zdjęcia koncentrują się na śladach, pozostawionych przez upływający czas. Może to coś być chwilowego - jakieś mgnienie natury - jak deszcz, śnieg czy wiatr albo przeciwnie - bardzo trwałego, jak erozja, której następstwem jest pościerany kamień, czy zniszczony chodnik. Przy tego typu działaniach twórczych pojawia się pytanie - czy fotografia ma jedynie zatrzymywać rzeczywistość w kadrze czy tworzyć z niej piękne obrazy.

Kurator wystawy - Jerzy Kasprzak. FILM


DOM KULTURY LSM - TADEUSZ ADAMSKI - ŚWIT GOKARTÓW - POCZĄTKI KARTINGU W LUBLINIE

Tadeusz Adamski, ur. w Lublinie 31 stycznia 1941 r. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamojskiego w 1958 r. oraz Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie, aplikacja sędziowska pozaetatowa w Sądzie Wojewódzkim w Lublinie i egzamin sędziowski w 1976 r. Członek Automobilklubu Lubelskiego. Wieści głoszą, że do narodzin kartingu przyczynili się piloci amerykańscy. Prawda i rzeczywistość jest inna. Płk pilot Witold Łokuciewski niemal 40 lat temu, widząc u swojego kolegi Wacława Jędrzejka w warsztacie Auto-Naprawa przy ul. Bu¬czka 4 w Lublinie pierwszy egzemplarz gokarta, stwierdził, że był to pomysł lot¬ników polskich dywizjonów walczących w czasie II wojny światowej w Anglii. Dla zabicia nudy, wypełnienia długich dyżurów, lotnicy i mechanicy wymyśli¬li nietypową konstrukcję wózków – toczydełek. Pożytek był znaczący, bowiem poprawiali tym swoją sprawność psycho¬motoryczną. Konstrukcje były proste, a jednostkami napędowymi były przeróżne silniczki spalinowe.

Prowadzenie - Andrzej Zdunek. FILM


DOM KULTURY LSM - MAGDALENA SŁOMSKA - WERNISAŻ - "PTAKI - KWIATY - KOBIETY" " - LUBLIN

Po przerwie wakacyjnej w Domu Kultury LSM w Lublinie odbył się wernisaż wystawy malarstwa Magdaleny Słomskiej. Tytuł wystawy i – jednocześnie – ulubione motywy autorki to - "Ptaki. Kwaty. Kobiety". Prace Magdaleny Słomskiej często tworzą cykle kilku obrazów komunikujących się ze sobą, dopełniających się kompozycyjnie, tworzących swój mały świat. Jest to świat pełen harmonii, prostych form, nasyconych barw, subtelnej dekoracyjności. Na wystawie można było zobacz prace powstałe na przestrzeni ostatnich 10 lat.

Prowadzenie - Andrzej Zdunek. FILM


TRYBUNAŁ KORONNY - TOW. MUZ. IM. H. WIENIAWSKIEGO - VI FESTIWAL - A. NIKODEMOWICZ - "CZAS I DŹWIĘK" - LUBLIN

W Trybunale Koronnym w Lublinie rozpoczął się VI Międzynarodowy Festiwal Andrzeja Nikodemowicza - "CZAS I DŹWIEK". Z recitalem wokalnym wystąpiła znakomita sopranistka - Katarzyna Laskowska. Ruben Silvia napisał - "Katarrzyna Laskowska to bardzo charyzmatyczna artystka obdarzona pięknym sopranowym głosem wspaniałą urodą i naturalną muzykalnością. Koncerty z jej udziałem pozostaną na zawsze w mojej pamięci jako cudowne wydarzenie artystyczne. W 2004r. została laureatką pierwszego miejsca w ogólnopolskim konkursie „Polska Muzyka Wokalna”. Artystce akompaniowała znakomita pianistka - Monika Polaczek - Przestrzelska specjalizująca się w muzyce kameralnej, współpracuje z wieloma solistami instrumentalistami oraz z wokalistami. Do pierwszych entuzjastów powstania kartingu w Lublinie można wymienić: Leszka Siczka, Zbigniewa Suryśia, Tadeusza Adamskiego, Leszka Chlebińskiego, Jerzego Jędrzejka, Wojciecha Słonimskiego.

Słowo o muzyce - Teresa Księska - Falger. FILM


TOW. MUZ. IM. H. WIENIAWSKIEGO - TRYBUNAŁ KORONNY - VI FESTIWAL - A. NIKODEMOWICZ - "CZAS I DŹWIĘK" - LUBLIN

W Trybunale Koronnym w Lublinie rozpoczął się VI Międzynarodowy Festiwal Andrzeja Nikodemowicza - "CZAS I DŹWIEK". Z recitalem fortepianowym wystąpiła znakomita ukraińska pianistka Oksana Rapita. Oksana Rapita została uhonorowana wieloma nagrodami zarówno jako pianistka i pedagog: jest Laureatem Ogólnoukraińskiego Konkursu Pianistow im. M. Łysenki w 1984 roku oraz otrzymała wyróznienie na Miedzynarodowym Konkursie im. Palomy O'Shea w Santander (Hiszpania) w 1990 roku, a w 1993 została Laureatem Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych (Kijów, Ukraina). Koncertowała na Ukrainie oraz w Polsce, Szwajcarii, Niemczech, Hiszpanii i Belgii. W maju 2005 w słynnym studio koncertowym Polskiego Radia, dokonała archiwalnego nagrania III Koncertu fortepianowego Andrzeja Nikodemowicza.

Słowo o muzyce - Teresa Księska - Falger. FILM


GALERIA SZTUKI WIRYDARZ - LUBLINIANA 2017 - WERNISAŻ - MALARSTWO - LUBLIN

Lubliniana 2017 to zbiorowa wystawa 24. wybitnych polskich malarzy z okazji 700 – lecia Nadania Praw Miejskich Lublinowi. W ramach ekspozycji zaprezentowano najnowsze dzieła powstałe specjalnie z okazji rocznicy 700 – lecia Lublina. W projekcie wzięli udział wybitni artyści związani z galerią Wirydarz, którzy w swoim indywidualnym stylu uchwycą piękno Koziego Grodu: Józef Panfil, Prof. Stanisław Baj, Prof. Kiejstut Bereźnicki, Franciszek Maśluszczak, Stasys Eidrigevicius, Prof. Waldemar J. Marszałek, Rafał Eret, Prof. Stanisław Białogłowicz, Dominika Stawarz-Burska, Marek Andała, Andrzej Kacperek, Andrzej Borowski, Wojciech Zieliński, Paweł Kotowicz, Artur Kardamasz, Włodzimierz Kwiatkowski, Janusz Szpyt, Ewa i Roman Fleszar, Tomasz Bachanek, Edward Dwurnik, Piotr Naliwajko, Katarzyna Zwolińska, Tomasz Kawiak. Pomysł projektu w Galerii Sztuki Wirydarz ma na celu przede wszystkim zetknięcie wielu różnorodnych i wybitnych osobowości artystycznych, zarazem stylów, technik i ekspresji tworzenia, malowania a wszystko to wokół najszerzej rozumianego tematu – którym jest Lublin. Wystawę zatytułowaliśmy „Lubliniana 2017”, bo dzieła, które prezentujemy „krążą” tematycznie wokół Lublina ale są czasem „luźno” związane z kozim grodem a niektóre wręcz obdarzone zagadką czy nawet owiane tajemnicą do odkrycia i są namalowane zupełnie nie „wprost”. To obrazy współczesnych, wybitnych mistrzów pędzla i stanowią arcyciekawy i nieoceniony, malarski zapis naszych czasów oraz specjalnego przecież, jubileuszowego czasu naszego miasta. Ufam i jestem przekonany, że wystawa odsłania Lublin, jakiego może nie znamy a może czasem nie zauważamy w codziennym pędzie i że powstał specyficzny, piękny i nietuzinkowy portret miasta ale także portret zmaterializowanych uczuć i emocji wokół niego , artystycznie wyrażony przez malarzy związanych duchowo – poprzez naszą galerię sztuki – z magicznym Lublinem… Piotr Zieliński. Honorowym Patronatem objął Prezydent Miasta Lublin Pan Krzysztof Żuk.

Podczas uroczystego wernisażu otwierającego wystawę Galeria Sztuki Wirydarz i kustosz Piotr Zieliński otrzymali od Prezydenta Miasta Pana Krzysztofa Żuka Medale 700 – lecia Miasta Lublin. Wyróżnienia wręczył w imieniu Prezydenta Dyrektor Wydziału Kultury UM Pan Michał Karapuda.

FILM


70 LECIE ZWIĄZKU POLSKICH ARTYSTÓW FOTOGRAFIKÓW & 700 LAT MIASTA LUBLIN - MIDISAŻ - LUBLIN

W Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Lublinie odbyła się uroczystość z okazji 70 LECIA DZIAŁALNOŚCI ZWIĄZKU POLSKICH ARTYSTÓW FOTOGRAFIKÓW ODDZIAŁU LUBELSKIEGO. Członkowie Okręgu Lubelskiego ZPAF wykazują szeroko pojętą aktywność twórczą i popularyzatorską w zakresie fotografii artystycznej. Przejawia się ona między innymi: wystawami indywidualnymi, prezentacją prac w prestiżowych salonach krajowych i zagranicznych, szkoleniem młodych adeptów fotografii. Doroczne Wystawy Fotografii Okręgu Lubelskiego ZPAF stanowią przegląd dorobku artystów w minionych latach, tradycyjnie eksponowane w: Galerii MDK-2 „Po schodach” w Lublinie, Galerii „Atelier” w Chełmie i Galerii „Ratusz” w Zamościu. Członkowie Okręgu Lubelskiego ZPAF uczestniczyli w dziesiątkach plenerów fotograficznych w Polsce i za granicą (Litwa, Ukraina, Białoruś),integrujących środowiska fotograficzne. Drukiem zostały wydane albumy autorskie członków Okręgu Lubelskiego ZPAF: Ryszarda Karczmarskiego, Dariusza Kosteckiego, Andrzeja Polakowskiego i Grzegorza Zabłockiego, prezentujące ich dorobek twórczy w fotografii artystycznej. W uznaniu zasług wniesionych dla Miasta Lublin i Województwa Lubelskiego za pracę i zaangażowanie na rzecz kultury, członkowie Okręgu Lubelskiego ZPAF byli nagradzani i wyróżniani przez władze miasta i województwa.

FILM


FINAŁ X OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU MŁODYCH SKRZYPKÓW - KONCERT LAUREATÓW - LUBLIN

Dzięki wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dzedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Lublin, w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II Stopnia Im. Karola Lipińskiego w Lublinie, odbyło się uroczyste zakończenie X Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego. Konkurs był podzielony na dwie grupy wiekowe - do lat 16 i 24. Najlepsi zaprezentowali się podczas Koncertu Laureatów, podczas którego wręczono także dyplomy i nagrody.

FILM


TOW. MUZYCZNE IM. H. WIENIAWSKIEGO - X OGÓLNOPOLSKI KONKURS MŁODYCH SKRZYPKÓW - LUBLIN

Dzięki wsparciu miasta Lublin, w ramach obchodów 700-lecia miasta, w Trybunale Koronnym odbyła się inauguracja X Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego. Podczas inauguracji wystąpiła z recitalem młoda utalentowana artystka - Ines Issel Burzyńska. Pomimo młodego wieku jest laureatką wielu nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych. Przesłuchania konkursowe jak i koncert laureatów odbędzie się w Sali Koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie.

FILM


TOW. MUZ. IM. HENRYKA WIENIAWSKIEGO - HARMONIE STAREGO MIASTA - KONCERT KAMERALNY - LUBLIN

Dzięki wsparciu miasta Lublin w ramach obchodów 700-lecia miasta, w Trybunale Koronnym odbył się koncert kameralny w którym wystąpili znakomici artyści w osobach: Ewa biegas - sopran, Grzegorz Biegas - fortepian i Roman Widaszek - klarnet. Przybyli na koncert wysłuchali kompozycji L. Spohra - sześć pieśni na sopran, klarnet i fortepian, G. Hermanna - trzy pieśni na sopran klarnet i fortepian oraz F. Schuberta - Pieśń"Pastuszek na skale". Za znakomite wykonanie artyści otrzymali długie, burzliwe oklaski.

Słowo o muzyce - Teresa Księska-Falger FILM


TOW. MUZ. IM. HENRYKA WIENIAWSKIEGO - MUZYKA NA LUBELSKIM ZAMKU - SOUNDMECK "ERUPTION" - KONCERT - LUBLIN

Zespół SoundMeck został założony w 2015 roku przez Sabinę Meck i jej kolegów z Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2015 zdobył Grand Prix na festiwalu Grupa Azoty Jazz International Contest Tarnów. Jury przyznało Sabinie również indywidualną nagrodę specjalną Największy Talent Festiwalu. Jesienią tego samego roku otrzymała II miejsce w IX Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w Słupsku w kategorii temat jazzowy za utwór „A Part of Me”. Wiosną 2016 roku ukazał się debiutancki album solowy Sabiny, zatytułowany „Love Is Here”. Sabina Meck otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2017 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku, Muzyka Jazzowa..

Słowo o muzyce - Teresa Księska-Falger FILM


OHP LUBLIN - FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI - SOLIDARNI 2010 - WYPRAWA NA WOŁYŃ - LUBLIN

Na polskich cmentarzach na Wołyniu pochowani są legioniści, żołnierze Armii Krajowej i cywilne ofiary rzezi wołyńskiej. Na Wołyniu jest ponad 30 polskich cmentarzy, które są uporządkowane i odwiedzane. Są, niestety, także cmentarze opuszczone, zarośnięte, gdzie można znaleźć pojedyncze płyty nagrobne, na których znicze pojawiają się sporadycznie. O to, by te groby nie zostały zapomniane starają się dbać: Fundacja Niepodległości, Stowarzyszenie „Solidarni 2010”, Ochotniczy Hufiec Pracy w Lublinie - organizując już po raz dziesiąty wyprawę młodzieży na Wołyń, by porządkować polskie cmentarze i miejsca pamięci na dawnych terenach II Rzeczypospolitej. W pracach biorą udział wolontariusze z całej Polski i zagranicy.

FILM


120 LAT DZIAŁALNOŚCI TOW. MUZYCZNEGO IM. H. WIENIAWSKIEGO - KONCERT Z DEDYKACJĄ - LUBLIN

Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków z okazji 120 lat działalności Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego był organizatorem "KONCERTU Z DEDYKACJĄ", który się odbył w Trybunale Koronnym na Starym Mieście w Lublinie. Przybyli na koncert mieli okazję wysłuchać muzyki operetkowej, musicalowej i filmowej znanych i lubianych artystów w osobach: IWONA SAWULSKA - SOPRAN ANNA, BARSKA - SOPRAN, NATALIA SKIPOR - MEZZOSOPRAN, ROBERT MOJSA - TENOR, MAGDALENA MACIĄG - SKRZYPCE, AGNIESZKA SCHULZ-BRZYSKA - FORTEPIAN.

Słowo o muzyce - Karol Furtak. FILM


DZIEDZINIEC ZAMKU LUBELSKIEGO - "GALERIA POSTACI" - 80 URODZINY EDWARDA STACHURY - KONCERT - LUBLIN

Wystąpili muzycznie: Kamil Szymański, Póki co, Dawid Gębala, Jerzy Stachura, Krzysztof Stachura, Marek Gałązka, Jan Kondrak. Uświetnili literacko: Agata Zwolan, Jan Kukliński. „Galeria Postaci" to projekt prezentujący najciekawszych aktualnie artystow wykonujących piosenkię literacką, ze szczególnym uwzględnieniem artystów lubelskich. Spotkania wzbogacone o felietony, opowieści, swoiste „kazania" o literaturze prowadzone przez osobowości świata nauki i literatury decydują o wyjątkowym charakterze wydarzenia. Jest to także okazja przedstawienia dorobku naukowego opinii publicznej. Liczymy, że zainspirujemy do dialogu i wywołamy pragnienie wiedzy o KULTURZE.

Animator wydarzenia - Jan Kondrak.

FILM


WOJEWÓDZKI OŚRODEK KULTURY - ANNA BORKOWSKA - WERNISAŻ - PASTELE - LUBLIN

ANNA BORKOWSKA urodziła się w Wilnie. Jest absolwentką Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS w Lublinie. Ulubiona technika malarska – to olejny pastel. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków, Stowarzyszenia Pastelistów Polskich i Kazimierskiej Konfraterni Sztuki w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Brała udział w wielu plenerach malarskich, akcjach charytatywnych, wystawach indywidualnych i zbiorowych, w tym w cyklach wystaw związanych z takimi imprezami jak: Międzynarodowe Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli w Tarnowie, Ogólnopolskie Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli w Lublinie, Przegląd Środowiska Artystycznego Puław, Międzynarodowe Biennale Pasteli w Nowym Sączu i wystawy Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Otrzymała nagrody na Międzynarodowym Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli w Tarnowie oraz na Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli w Lublinie.

Prowadzenie - Urszula Tomasiak.

FILM


OGRÓD BOTANICZNY UMCS - 150 ROCZNICA URODZIN PATRONKI UNIWERSYTETU MARII CURIE-SKŁODOWSKIEJ - LUBLIN

Okrągły jubileusz urodzin Marii Curie-Skłodowskiej to doskonała okazja, aby przybliżyć jej sylwetkę i dokonania. Pasja zdobywania wiedzy oraz niebywała determinacja uczonej doprowadziły bowiem do odkryć, które stały się impulsem rozwoju nowych gałęzi chemii, fizyki i medycyny. Skłodowska została pierwszą kobietą profesorem oraz kierownikiem laboratorium badawczego na Sorbonie. Dzięki swemu talentowi, uporowi oraz wytężonej pracy otrzymała dwie nagrody Nobla, została także uznana za największą uczoną wszechczasów przez prestiżowy magazyn „New Scientist”. Maria Skłodowska jako dziecko spędzała wakacje u rodziny na wsi i tam pokochała drzewa oraz kwiaty. Będąc już uznaną uczoną najchętniej odpoczywała poza miastem, w czasie pieszych wędrówek i rowerowych wycieczek. Znana była także z tego, że uwielbiała róże - hodowała je w swoim ogrodzie i nieopodal laboratorium, w którym dokonała epokowych odkryć. Fascynacja przyrodą towarzyszyła jej tak naprawdę przez całe życie. W ramach trwających na naszej Uczelni obchodów, pragniemy w nietypowy sposób uczcić tą wybitną uczoną i pokazać jej wielką pasję..

Prowadzenie - Grażyna Szymczak.

FILM


FILHARMONIA LUBELSKA - LUBELSKIE TRIO STROIKOWE - 40 LAT NA SCENIE - LUBLIN

Zespół ma na koncie niezliczoną ilość koncertów na imprezach krajowych oraz konkursach i festiwalach międzynarodowych we Włoszech, RFN, Hiszpanii, Luksemburgu, Anglii, Chile i Niemczech, otrzymując zawsze znakomite recenzje w mediach. Trzykrotnie uchonorowany Dyplomem Ministra Kultury i Sztuki za wybitne zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej, a członkowie zespołu otrzymali odznaczenia "Zasłużony Działacz Kultury". Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków przyznał Janowi Arnalowi, Wiesławowi Kaproniowi i Andrzejowi Mazurowi Złote Odznaki SPAM, a podczas pobytu w Chile, zespół otrzymał honorowe obywatelstwo miasta La Serena. Zespół ma również na koncie nagrania fonograficzne, radiowe i telewizyjne. Z Lubelskim Triem Stroikowym współpracują znakomici pianiści: Marta Szermińska, Andrzej Bereżyński i Waldemar Mazur.

FILM


ZAMEK LUBELSKI - KAPLICA ŚWIĘTEJ TRÓJCY - LUBLIN

Paweł Wojciech Maciąg – doktor nauk humanistycznych, polski historyk sztuki, duchowny katolicki, pisarz, poeta, malarz, adiunkt w Zakładzie Teorii i Historii Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, duszpasterz akademicki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie - obchodzi w roku 2017 kryształowy jubileusz działalności artystycznej. Z tej okazji odbyło się uroczyste spotkanie w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku w Lublinie. Na tą uroczytą chwilę przybyli zaproszeni goście z gdańska, Wrocławia, Długołęki, Zamościa, Gliwic, Mikołowa, Nowego Targu, Izbicy, Tarnogóry, Białegostoku, Konina, Częstochowy, Warszawy, Lublina i drogiej sercu Jubilatowi Niedrzwicy Dużej. List gratulacyjny od prezydenta miasta Lublin, odczytał wiceprezydent Krzysztof Komorski. Laudację jubileuszową wygłosiła dr Helena Błazińska z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a prezentacji najnowszej publikacji Jubilata dokonał dyrektor Muzeum im. Józefa Czechowicza w Lublinie - dr Jarosław Cymerman. Całość uświetnił występ zespołu artystycznego ze Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej.

FILM


WAKACYJNE SPOTKANIA Z MUZYKĄ - LUBLIN

Kolejny z cyklu letnich koncertów kameralnych, który odbył się w Trybunale Koronnym w Lublinie. Wystąpili znakomici lubelscy muzycy w osobach: Mariola Zagojska – sopran, Maria Bielewicz - wiolonczela, Agnieszka Schulz-Brzyska - fortepian i Paweł Mazur - fortepian. Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała utworów S. Rachmaninova, K. Szymanowskiego, J. Wieniawskiego, C. Francka i C. Debussy'ego nagradzając artystów gromkimi brawami.

Słowo o muzyce - Karol Furtak

FILM


TOWARZYSTWO. MUZ. IM. H. WIENIAWSKIEGO - TRYBUNAŁ KORONNY - MUZYKA NA LUBELSKIM ZAMKU - LUBLIN

Kolejny z cyklu letnich koncertów kameralnych organizowanych przez Towarzystwo im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie odbył się w Muzeum Lubelskim na Zamku. Wystąpili znakomici muzycy w osobach: Marta Lelek – skrzypce, Wojciech Waleczek – fortepian. Marta Lelek jest uważana za jedną z najlepszych i najciekawszych polskich skrzypaczek. Recenzje podkreślają jej piękny dźwięk, muzykalność, energię, doskonałą technikę i wdzięk. Wojciech Waleczek to polski pianista znany z bezkompromisowego podejścia do sztuki wykonawczej. Artysta urodzony w 1980 roku od lat prowadzi szeroko zakrojoną działalność koncertową wykonując koncerty oraz recitale solowe i kameralne na całym świecie. .

Słowo o muzyce - Teresa Księska-Falger

FILM


TOWARZYSTWO. MUZ. IM. H. WIENIAWSKIEGO - TRYBUNAŁ KORONNY - "HARMONIE STAREGO MIASTA" - KONCERT KAMERALNY - LUBLIN

Kolejny z cyklu letnich koncertów kameralnych organizowanych przez Towarzystwo im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie odbył się w Trybunale Koronnym, pod nazwą - "Harmonie Starego Miasta". Wystąpili młodzi utalentowani muzycy w osobach: Agata Sribniak – fortepian , Radosław Góra - baryton (Poznań) oraz Gajusz Kęska (Kraków), okrzyknięty przez krytyków błyskotliwym wirtuozem, magiem fortepianu; jeden z najbardziej utalentowanych pianistów młodego pokolenia .

Słowo o muzyce - Teresa Księska-Falger

FILM


TOWARZYSTWO. MUZ. IM. H. WIENIAWSKIEGO - TRYBUNAŁ KORONNY - PIOTR SAŁAJCZYK - RECITAL FORTEPIANOWY - LUBLIN

Piotr Sałajczyk - wszechstronny i kreatywny pianista, występujący jako solista oraz kameralista. Artysta wiele uwagi poświęca muzyce najnowszej. Ma na swoim koncie liczne prawykonania, współpracuje m.in. z Apollon Musagete Quartett, Piotrem Pławnerem, Agatą Zubel czy Kwartetem Śląskim. Prowadzi aktywne życie koncertowe (występy z Filharmonią Narodową, NOSPR, Sinfonią Iuventus, AUKSO, Sinfoniettą Cracovia, festiwale w kraju i za granicą: Warszawska Jesień, Benjing Modern Music Festival, Musica Polonica Nova, Budapesztańska Wiosna, Sommets Musicaux de Gstaad, Musque et Neige, Kwartet Śląski i jego goście, Festiwal Prawykonań NOSPR, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku). Pianista jest laureatem wielu konkursów, na swoim koncie ma nagrania płytowe (dla wytwórni DUX, CD Accord i Naxos), które wielokrotnie zdobywały wyróżnienia w kraju i za granicą (Maestro Pianiste, Pizzicato Supersonic, 5 de Diapason, nominacja do nagrody Fryderyk, płyta miesiąca Opera Nederland), nagrywał również dla programu 2 Polskiego Radia, belgijskiej rozgłośni Musiq3, Deutschlandradio oraz HR2. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Piotr Sałajczyk jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Józefa Stompla, studia uzupełniał w Mozarteum w Salzburgu pod kierunkiem prof. Pavla Gililova. Obecnie jest adiunktem w macierzystej uczelni. Jest również pianistą Sommerakademie Salzburg.

Słowo o muzyce - Teresa Księska-Falger

FILM


GALERIA SZTUKI WIRYDARZ - PAWEŁ KOTOWICZ - WERNISAŻ - "OGRÓD" - LUBLIN

Kolejna wystawa malarstwa Pawła Kotowicza, tym razem w Galerii Sztuki Współczesnej "Wirydarz" w Lublinie. Na wystawie można podziwiać obrazy z ostatniego okresu twórczości Artysty. Paweł Kotowicz urodził się w Chrzanowie /Małopolska/. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w Pracowni Miedziorytu w 1994 roku. Uczestnik wielu plenerów malarskich krajowych i międzynarodowych w Polsce oraz we Włoszech, Grecji, Słowacji, Litwie, Ukrainie i w Indiach. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagradzany na Ogólnopolskim Biennale Pasteli, Triennale z Martwą Naturą oraz Laurem dla Młodych i Złotym Sygnetem „Adiunge optimorum”. Brał udział w ponad 50 wystawach zbiorowych i międzynarodowych m. in. w Niemczech, Holandii, Francji, Włoszech, Japonii, USA, Macedonii, Grecji, Słowacji i Bułgarii. Autor 40 wystaw indywidualnych w Polsce i poza jej granicami m. in. w Pronstorf (Niemcy), Strasburgu (Francja), Columbus-Ohio (USA), Steyr (Austria) i Pradze (Czechy).

Animator wydarzenia: Piotr Zieliński

FILM


TEATR MUZYCZNY - 700 LAT LUBLINA - 25 LAT PRZEDSZKOLA STRUMYK - LUBLIN

Data, 22 czerwca 2017 r. przejdzie do hostorii. W tym dniu Prywatne Przedszkole STRUMYK w Lublinie świętowało swoje ćwierćwiecze. Gala odbyła się w Sali Widowiskowej Teatru Muzycznego w Lublinie, gdzie na dużej scenie dzieci mogły zaprezentować swoje umiejętności. Przedstawiono dwie legendy o powstaniu miasta Lublin. Przedszkole przy ul. Kiepury 5 zaprezentowało legendę „ O nazwie miasta“. Przedszkole przy ul. Juranda 7 pokazało legendę „O wieży“. Dzieci zaśpiewały piosenki o naszym mieście i Przedszkolu STRUMYK oraz tańce i improwizacje do muzyki poważnej. Uroczystość prowadzili absolwenci przedszkola, którzy obecnie są studentami uczelni wyższych. Paulina i Tomasz z radością i sentymentem wspominali czasy, kiedy chodzili do przedszkola. Prywatne Przedszkole STRUMYK działa w dzielnicy LSM, przy ul. Juranda 7 i dzielnicy CZECHÓW na ul. Kiepury 5 w Lublinie. To co wyróżnia przedszkole to współpraca z rodzicami i dbałość o staranne przygotowanie dzieci do szkoły podstawowej. Z relacji rodziców absolwentów wiemy, że wychowankowie przedszkola lokują się w kl. I jako najlepsi uczniowie tak pod względem dydaktycznym jak i wychowawczym. W przedszkolu zwraca się uwagę na różnorodne aktywności dzieci, odkrywanie i rozwijanie talentów. Profesjonalną codzienną naukę języka angielskiego poprzez różne formy; zajęcia z lektorem, konwersacje, Drama Club i audycje „Muzykowanie po angielsku“. Oprócz planowanych i systematycznie prowadzonych różnorodnych zajęć w przedszkolu dzieci wyjeżdzają na wycieczki, wyjścia do teatrów, organizowane są koncerty muzyczne i spotkania z ciekawymi ludzmi, lekcje muzealne i warsztaty. W tym roku w plebiscycie Kuriera Lubelskiego SUPER PRZEDSZKOLE, Prywatne Przedszkole STRUMYK zdobyło II miejsce w kategorii „NAJLEPSZE PRZEDSZKOLE NIEPUBLICZNE“ w Lublinie.

Animatorzy wydarzenia: Anna Rożek i Wiesaław Rożek.

FILM


DOM KULTURY LSM - PRZEMYSŁAW GĄSIOROWICZ - ONE MAN SHOW - SPEKTAKL KABARETOWY - LUBLIN

6 LEKCJI, CZYLI AKTORSTWO DLA POTŁUCZONYCH. to spektakl żywiołowy i energetyczny. Twórca i wykonawca tego przedstawienia, Przemek Gąsiorowicz, na scenie daje z siebie więcej niż wszystko. Za całą reklamę mogłyby wystarczyć dwa fakty: 1. „Koledzy z branży” przeważnie oglądają spektakl z zaciśniętymi zębami, a po finale wychodzą wyraźnie wściekli. 2. Przedstawienie samo się sprzedaje. Pierwszych dwadzieścia spektakli sprzedało się dzięki samej tylko „poczcie pantoflowej”, zanim zdążono przeprowadzić jakąkolwiek kampanię promocyjną. Planujesz zostać aktorem/aktorką? Przyjdź, obejrzyj i… NIE RÓB TEGO!!! Chciałeś kiedyś zostać aktorem/aktorką, ale nie spełniłeś swoich marzeń? Przyjdź, obejrzyj i… NIE ŻAŁUJ!!! Przemysław Gąsiorowicz Aktor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. W latach 2004 – 2005 aktor Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Absolwent Wydziału Aktorskiego P. W. S. T. im. Ludwika Solskiego w Krakowie (2004). Absolwent Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Wydziału Historycznego U. A. M. w Poznaniu (studia z przerwami w latach 1997 – 2007). Uczeń m.in.: Jana Peszka, Jerzego Stuhra, Krzysztofa Globisza, Anny Polony, Mikołaja Grabowskiego, Jana Monczki, Olgi Szwajgier, Marty Stebnickiej, Jacka Ostaszewskiego, Ewy Korneckiej, Mieczysława Grąbki, Agnieszki Mandat, Romana Gancarczyka, Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik i innych. Laureat 6 nagród aktorskich (w tym 5 nagród za autorski monodram pt. Gombrotypy) i 9 nagród kabaretowych.

FILM


TOW. MUZ. IM. H. WIENIAWSKIEGO - TRYBUNAŁ KORONNY - DOMINIKA SZLEZINGER - KONCERT - LUBLIN

Drugi z cyklu letnich koncertów organizowanych przez Towarzystwo im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie odbył się w Trybunale Koronnym w Lublinie, pod nazwą - "Harmonie Starego Miasta". Wystąpiła znakomita pianistka z Krakowa - Dominika Szlezyngier, grając dla licznie zgromadzonej publiczności utwory Fryderyka Chopina. Dominika Szlezinger jest absolwentką studiów pianistycznych na wydziale instrumentalnym Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie studiuje podyplomowo w prestiżowym Conservatoire de Musique - Haute Ecole de Musique w Genewie. Jest laureatką wielu konkursów pianistycznych. Otrzymała m.in. III nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Gaillard we Francji (1998) oraz główną nagrodę w Konkursie Muzyki Współczesnej w Warszawie (1999). Jest również finalistką Międzynarodowego Konkursu w Tourné w Belgii (2004) oraz stypendystką m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz rządu włoskiego.

Słowo o muzyce wygłosiła Teresa Księska-Falger.

FILM


"MUZYKA NA LUBELSKIM ZAMKU" - YUKO KAWAI - FRYDERYK CHOPIN - KONCERT FORTEPIANOWY - LUBLIN

Towarzystwo im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie rozpoczęło cykl koncertów - "Muzyka Na Lubelskim Zamku" . Jako pierwsza wystąpiła światowej sławy pianistka Yuko Kawai z utworami Fryderyka Chopina. Yuko Kawai - urodziła się w Nagoi (Japonia). Gra na fortepianie od piątego roku życia. Uczyła się w Okazaki w prefekturze Aichi. W trakcie studiów podyplomowych w Aichi została zauważona przez prof. Jana Ekiera. Rezultatem spotkania był przyjazd pianistki do Polski w 1991 roku, kontynuacja studiów w Akademii Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem prof. Ekiera i uzyskanie dyplomu tej uczelni w 1994 roku. W 1995 roku Yuko Kawai zdobyła III nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Mariańskich Łaźniach. W październiku tego samego roku wzięła udział w XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie. Pomimo, ze nie została laureatką, zdobyła uznanie jurorów, publiczności oraz krytyków muzycznych. Yuko Kawai prowadzi intensywną działalność koncertową; występuje w Polsce, Japonii i innych krajach. Często zasiada w jury międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów "Artur Rubinstein in Memoriam" w Bydgoszczy oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina in ASIA (1999-2003). Dokonała licznych nagrań płytowych dla wytwórni Platz, Imagine oraz BeArTon. Od ponad 10 lat prowadzi także działalność publicystyczną, pisząc regularnie dla najważniejszych japońskich czasopism muzycznych artykuły o muzyce Chopina.

Słowo o muzyce wygłosiła Teresa Księska-Falger.

FILM


DOM KULTURY LSM - PROFESOR IWONA HOFMAN - PARYSKA "KULTURA" - LUBLIN

W 2017 roku mija 70 lat od wydania pierwszego numeru miesięcznika „Kultura” utożsamianego z dziełem życia Jerzego Giedroycia. „Kultura”. Iwona Hofman – profesor zwyczajny, kierownik Zakładu Dziennikarstwa na Wydziale Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, dziekan Wydziału Politologii UMCS, kierownik Pracowni Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu, profesor Uniwersytetu św. Cyryla i Metodego w Trnavie, ekspert Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki; prezes Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej, członek Kapituły Nagrody im. Jerzego Giedroycia, przewodnicząca Kapituły Stypendium im. Leopolda Ungera. Jej zainteresowania badawcze to komunikacja społeczna, gatunki dziennikarskie, publicystyka, a także biografia Jerzego Giedroycia oraz paryska „Kultura”. Autorka m.in. 6 monografii naukowych, ponad 140 artykułów naukowych, redaktorka ponad 15 książek poświęconych historii mediów oraz problemom współczesnego dziennikarstwa.

FILM


DOM KULTURY LSM - WERNISAŻ KONKURSU PLASTYCZNEGO Z OKAZJI 60-LECJA LSM - LUBLIN

Wernisaż konkursu plastycznego z okazji 60-lecia Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W dniu 14 maja 2017 r. w Domu Kultury LSM odbyło się rozstrzygnięcie konkursu i wernisaż wystawy prac dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów. Inspiracją dla młodych zdolnych artystów było wykonanie ilustracji do ballady Jana Kondraka, solisty z Lubelskiej Federacji Bardów, pt. „Słoneczne wzgórze”, która została skomponowana z okazji poprzedniego jubileuszu Spółdzielni, tj. 50-lecia LSM. Na konkurs wpłynęło ponad 250 prac, z których jury nagrodziło 21 rysunków i wyróżniło 48. W środę 14 maja odbyła się w Domu Kultury LSM impreza, w czasie której gorące podziękowania wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom (za przygotowanie swoich wychowanków do konkursu) złożyli: Prezes Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Jan Gąbka i Dyrektor Domu Kultury LSM Andrzej Zdunek. Konkurs i imprezę przygotowała i prowadziła Monika Sierzpowska, plastyk z Domu Kultury LSM. W czasie imprezy wysłuchano ballady i obejrzano prezentację nagrodzonych i wyróżnionych prac, dzieciom i młodzieży wręczono dyplomy i nagrody, podziękowania wręczono także nauczycielom, a na zakończenie w Galerii Sztuki Dziecięcej odbył się wernisaż prac konkursowych połączony ze słodkim poczęstunkiem.

FILM


DOM KULTURY LSM - STANISŁAW KIEROŃSKI - PROMOCJA KSIĄŻKI - "ZBIERAM SŁOWA" - LUBLIN

STANISŁAW KIEROŃSKI - PROMOCJA KSIĄŻKI - "ZBIERAM SŁOWA". Drugi tomik poezji Stanisława Kierońskiego to kontynuacja debiutu „Włóczę się po życiu. Moje uniesienia”. Kontynuacja zarówno treści, jak i formy artystycznej z pewnym novum – pojawiło się wiele wierszy-aforyzmów, bardzo zwięzłych, zakończonych zaskakującą pointą. Utwór „Dalej włóczę się po życiu” zapowiada powrót do najważniejszych wątków tematycznych oraz ideowych z pierwszego zbioru, ale jest również swoistym manifestem. To deklaracja zarówno postawy życiowej Autora, jak i credo poetyckie, gdy czyta się go wespół z wierszami: „Zatrzymany na granicy poznania” oraz „Zbieram słowa”. Autor konsekwentnie traktuje własne życie jako „włóczęgę po życiu” – wprawdzie bez mapy, ale za to z nawigatorem, czyli z własną busolą etyczną. Można włóczyć się bez planu tam, gdzie rzuci los, ale bez kompasu wyląduje się na wyspie bezludnej lub rozbije o rafy...

dr Anna Teresa Łukowska

FILM


DOM KULTURY LSM - 5-LECIE DZIAŁALNOŚCI ZESPOŁU WOKALNEGO "PASIONATTA" - LUBLIN

Zespół Wokalny „PASJONATTA” powstał w czerwcu 2012 roku z inicjatywy członków zespołu, pod kierunkiem Aliny Famares. Prowadzi działalność artystyczną we współpracy z Domem Kultury RUTA Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie. „Pasjonatta” prowadzi również działalność artystyczną na Uniwersytecie Drugiego Wieku prezentując swój program artystyczny z różnych okazji. W roku 2014 „Pasjonatta” otrzymała puchar Prezydenta miasta Lublina. Repertuar zespołu to piosenki o charakterze rozrywkowym prezentujące różne style muzyczne, np. country, twist, rock and roll, polka, tango, walc, samba. Repertuar „Pasjonatty” zawiera również pieśni o charakterze religijnym. W 2016 roku w ramach Zespołu powstał duet Alina i Ryszard.

FILM


KAWIARNIA WHYSKY CAFE - FESTIWAL "MIASTO POEZJI" - LUBLIN

Festiwal „Miasto Poezji”. Przez 10 lat istnienia udało się doprowadzić do stworzenia atmosfery sprzyjającej rozmowom o poezji, w którą włączani są mieszkańcy. Stałym punktem jest cykl spotkań pod hasłem "Mieszkania poezji", w którym mieszkańcy Lublina sami organizują wieczory z poetami, czytanie poezji i układanie wierszy w prywatnych mieszkaniach. Mają się one też odbywać w kawiarniach, bibliotekach, dzielnicowych domach kultury, domach pomocy społecznej, jednostce wojskowej. Do takich miejsc zawitali z poezją i muzyką: Józef Bilski, Andrzej Czyż i Stas Marinczenko.

FILM


KAWIARNIA KAWKA - FESTIWAL "MIASTO POEZJI" - LUBLIN

Festiwal „Miasto Poezji”. Przez 10 lat istnienia udało się doprowadzić do stworzenia atmosfery sprzyjającej rozmowom o poezji, w którą włączani są mieszkańcy. Stałym punktem jest cykl spotkań pod hasłem "Mieszkania poezji", w którym mieszkańcy Lublina sami organizują wieczory z poetami, czytanie poezji i układanie wierszy w prywatnych mieszkaniach. Mają się one też odbywać w kawiarniach, bibliotekach, dzielnicowych domach kultury, domach pomocy społecznej, jednostce wojskowej. Do takich miejsc zalicza się też Kawiarnia Kawka w Lublinie, w której o poezji rozmawiali: Patrycja Gas, Zbyszek Janczukowicz i Józef Bilski.

FILM


KAWIARNIA KAWKA - FESTIWAL "MIASTO POEZJI" - LUBLIN

Festiwal „Miasto Poezji” itnieje od 2008 roku. Realizuje go Dom Słów Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN". Festiwal stał się płaszczyzną do rozmów o poezji, spotkań z poetami, ale też różnorodnych działań społeczno-artystycznych popularyzujących poezję. Charakterystycznym rysem Festiwalu jest jego uspołecznienie – w jego programie znajdują się dziesiątki spotkań z poetami i poezją w mieszkaniach prywatnych (program „Mieszkania Poezji”) oraz inicjatywy w przestrzeni miasta podejmowane przez mieszkańców (działanie "Terytoria Poezji"). Festiwalowi towarzyszy Nagroda „Kamień” przyznawana wybitnym polskim poetom, a jej laureatami są: Ryszard Krynicki, Julia Hartwig, Tomasz Różycki, Piotr Matywiecki, Andrzej Sosnowski, Marcin Świetlicki, Jacek Podsiadło. Jednym z takich miejsc jest Kawiarnia Kawka w Lublinie, gdzie swoje utwory literackie prezentował Andrzej Samborski przy udziale muzycznym Piotra Czyżowskiego.

FILM


DOM KULTURY LSM - KONCERT KAMERALNY - LUBLIN

Każdego dnia w sali widowiskowej Domu Kultury LSM odbywają się promocje książek, spektakle teatralne jak też koncertują zespoły wokalno-muzyczne. Tym razem odbył się koncert kameralny podczas którego, miłośnicy muzyki poważnej wysłuchali największych arcydzieł na klarnet i fotepian - "W DUCHU ROMANTYCZNEGO LIRYZMU". Utwory Carla von Webera, Johannesa Brahmsa, Karola Kurpińskiego i Francisa Poulenca wykonali znakomici muzycy - Andrzej Mazur (klarnet i Kamil Turczyn (fortepian). W tym miejscu należy wspomnieć, że Andrzej Mazur jest solistą Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie i w tym roku obchodzi 40-lecie pracy artystycznej. GRATULUJEMY!!!. Sylwetki kompozytorów przybliżyła słuchaczom - Ewa Hadrian.

FILM


60-LECIE LUBELSKIEJ SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ - WIELKI FESTYN RODZINNY - LUBLIN

Rada nadzorcza, Zarząd Osiedli i Dom Kultury LSM, z okazji 60-lecia Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Dnia Matki i Międzynarodowego Dnia Dziecka, byli organizatorami WIELKIEGO FESTYNU RODZINNEGO. Na przygotowanej scenie zaprezentowało się wiele zespołów - począwszy od występu dziecięcej grupy baletowej Domu Kultury LSM. Piosenki z repertuaru Anny Wyszkoni, Urszuli Sipińskiej i Agnieszki Osieckie śpiewała Agata Suska-Koper. Koncertował Zespół Wokalny "Senioritki", kapela-kabaret "Lwowska Fala" ze Lwowa, wystąpli laureaci przeglądu piosenki francuskiej i hiszpańskiej, koncertował Zespół Tańca Ludowego UMCS, cygański zespół "złoty Tabor", zespoł muzyczny "Berberys", zespół "Standard Brass Band" itp. Do zobaczenia za rok!

FILM


MUZEUM LITERACKIE IM. JÓZEFA CZECHOWICZA - 85-LECIE POWOŁANIA ZWIĄZKU LITERATÓW - LUBLIN

Związek Literatów Polskich w Lublinie świętował 85-lecie istnienia. Przed rozpoczęciem uroczystej sesji odbyło się spotkanie przy przy ul. Niecałej 6 w Lublinie, gdzie powstał związek. Członkowie Związku Literatów Polskich chcą upamiętnienia tego spotkania w postaci umieszczenia na budynku tablicy pamiątkowej. Uroczystość w sali Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza, przy udziale władz wojewódzkich i miasta, stała się okazją do uhonorowania twórców odznaczeniami oraz wyróżnieniami. Należy wspomnieć, że Związek Literatów Polskich w Lublinie powstał 21 maja 1932 roku. Jego członkami założycielami byli m.in. Franciszka Arnsztajnowa i Józef Czechowicz.

FILM


MUZEUM NA ZAMKU - JAN KONDRAK - GALERIA POSTACI - LUBLIN

Galeria postaci to projekt prezentujący najciekawszych aktualnie artystów w dziedzinie piosenki literackiej, ze szczególnym uwzględnieniem artystów lubelskich. Spotkania prowadzone przez Jana Kondraka, wzbogacone o felietony, opowieści, swoiste „kazania" o literaturze prowadzone przez osobowości świata nauki i literatury decydują o wyjątkowym charakterze wydarzenia. Jest to jednoczesnie okno służące przenikaniu dorobku naukowego do opinii publicznej, liczymy, że zainspirujemy do dialogu i wywołamy pragnienie wiedzy o kulturze. Naukowo udział wzięli: kś. prof. Mirosław Wróbel, prof. Jacek Banaszkiewicz. Muzycznie: Izabela Modrzewska, agnieszka Ozon, Agnieszka Grochowicz. Animator wydarzenia - Jan Kondrak

FILM


DOM KULTURY LSM - WIECZÓR WSPOMNIEŃ - ZDZISŁAW JASTRZĘBSKI - "ABY PODNIEŚĆ PAMIĘĆ" - LUBLIN

Dom Kultury LSM i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich – Oddział Lublin byli organizatorami wystawy, sesji i wieczóru wspomnień w 45 rocznicę śmierci doktora Zdzisława Jastrzębskiego, wybitnego historyka literatury, edytora i wydawcy, autora pionierskich prac o literaturze lat wojny i okupacji - Aby podnieść pamięć… Prace Zdzisława Jastrzębskiego porządkujące i objaśniające okupacyjną kulturę literacką to dzieła pionierskie. Jako historyk literatury i krytyk interesował się przede wszystkim twórcami aktywnymi, posiadającymi ambicje kształtowania współczesnej im epoki, którzy kładli nacisk na zgodność czynu i słowa.

FILM


DOM KULTURY LSM - LUBELSKA SZKOŁA JAZZU - ANNA KARP - KONCERT DYPLOMOWY - LUBLIN

Na stronie internetowej szkoły można przeczytać, że Lubelska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej II stopnia swoją działalność rozpoczęła z dniem 1 września 2010 roku i oferuje kształcenie muzyczne II stopnia w zakresie jazzu i muzyki rozrywkowej. Szkoła została wpisana do ewidencji szkół artystycznych prowadzonej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szkole przyznano prawo wydawania świadectw i dyplomów państwowych i taki też dyplom, po czterech latach kształcenia, uzyskała Anna Karp. Koncert dyplomowy odbył się w przyjaznym Domu Kultury LSM, na który przybyło grono pedagogiczne, rodzice, koleżanki i koledzy oraz miłośnicy muzyki jazzowej. Sala widowiskowa wypełniona była niemal do ostatniego miejsca. Publiczność bardzo gorąco reagowała na każdą piosenkę nagradzając DYPLOMANTKĘ burzliwymi oklaskami.

FILM


ZAMEK LUBELSKI - AGNIESZKA MONIKA POLAK - PROMOCJA KSIĄŻEK - LUBLIN

Agnieszka Monika Polak - urodziła się w Lublinie, ale przez dwadzieścia lat mieszkała w Słupsku, gdzie ukończyła LO w klasie o profilu humanistycznym oraz Państwową Szkołę Muzyczną i i ii Stopnia im. I.J. Paderewskiego w klasie altówki. Po powrocie do Lublina ukończyła studia na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS. Pracuje w branży metalowej, a każdą wolną chwile poświęca literaturze. Czytelnicy tłumnie przybyli do Muzem na Zamku w Lublinie z okazji ukazania się jej dwóch książek: ŚLAD PRZEZNACZENIA, DALEKIE PODRÓŻE Z BLISKĄ. Gościem specjalnym była bohaterka powieści - Teresa A. Ławecka. Podczas spotkania wystąpił chór pod dyrekcja Alicji Grzeszczuk, któremu akompaniowała Anna Kabulska, oraz syn autorki PIOTR ANDRZEJ POLAK wykonując dwa utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta (waltornia), przy akompaniamencie Aleksandry Mikołajczyk. Fragmenty powieści czytała Wiktoria Glińska. Prowadziła spotkanie - Agnieszka Krawiec.

FILM


DOM KULTURY LSM - XII WOJEWÓDZKI KONKURS PIOSENKI HISZPAŃSKIEJ - LUBLIN

W szkolnej kronice szkoły można się dowiedzieć, że inauguracja nowego roku szkolnego 1 września 2003 niby tak jak zwykle, a jednak inaczej: władze miasta, sekretarz Ambasady Hiszpanii, liczne media, błyski fleszów, onieśmieleni pierwszoklasiści, bo nagle stali się tacy ważni - uczniowie pierwszej w regionie, czwartej w Polsce sekcji dwujęzycznej z językiem hiszpańskim. Sekcja dwujęzyczna otworzyła przed szkolą i młodzieżą nowe, niezwykłe możliwości rozwoju, współpracy, poznania świata. Zyskaliśmy jeszcze coś więcej… - własny wizerunek, rozpoznawalność w środowisku - nie tylko lubelskim. Powstanie sekcji dodało nam odwagi, ruszyliśmy dalej i w 2004 roku podpisaliśmy porozumienie o współpracy i wzajemnych kontaktach z niemiecką szkołą w Erlangen, aktualne do dziś, nawiązaliśmy też współpracę ze szkołami w Saragossie, a potem w Madrycie. Dlatego też, Gimnazium nr 19 w Lublinie, już po raz dwunasty było organizatorem WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PIOSENKI HISZPAŃSKIEJ, który odbył się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego - w Domu Kultury LSM.

FILM


DOM KULTURY "CZECHÓW" - AGNIESZKA WÓJTOWICZ - WERNISAŻ - "ZA OKNEM" - LUBLIN

Agnieszka Wójtowicz urodzona w Zamościu. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie, kierunek formy użytkowe, specjalność tkanina artystyczna. Studia na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS w Lublinie oraz na Wydziale Artystycznym UMCS. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Jacka Wojciechowskiego, aneks w pracowni fotografii prof. Ireny Nawrot- Trzcińskiej. Zajmuje się twórczo różnymi dziedzinami sztuki: malarstwem, rysunkiem, fotografią. Pracuje jako projektant wnętrz. Jest Członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

Dwa cykle fotografii: ,,Ludzie z ulicy” i ,,Za oknem” to czarno-białe, wykonane techniką analogową fotografie będące dokumentacją, rejestracją życia codziennego, mojego miasta oraz naszego otoczenia. Fotografie pokryte patyną upływającego czasu, ukazują ludzi i detal ale w perspektywie tego co przemija … a pozostaje już tylko na fotografiach.

AGNIESZKA WÓJTOWICZ

FILM

WIĘCEJ